Campia Careiului

Fundaţia Freies Europa Weltanschauung

Specii protejate

Tipuri de habitate:

  • 1530*Pajişti şi mlaştini saraturate panonice şi ponto-sarmatice
  • 2190Depresiuni umede intradunale
  • 2330Dune cu Corynephorus şi Agrostis
  • 2340*Dune Panonice
  • 3130Ape stătătoare oligotrofe până la mezotrofe cu vegetaţie din Littorelletea uniflorae şi/sau Isoëto-Nanojuncetea
  • 3150Lacuri eutrofe naturale cu vegetaţie tip Magnopotamion sau Hydrocharition
  • 3160Lacuri distrofice şi iazuri
  • 31A0*Ape termale din transilvania acoperite de lotus (drete)
  • 3260Cursuri de apă din zonele de câmpie, pâna la cele montane, cu vegetaţie din Ranunculion fluitantis şi Callitricho- Batrachion
  • 3270Râuri cu maluri nămoloase cu vegetaţie de Chenopodion rubri şi Bidention
  • 40A0*Tufărişuri subcontinentale peri-panonice
  • 6250*Pajisti panonice pe loess
  • 6260*Pajisti panonice şi vest-pontice pe nisipuri
  • 6410Pajisti cu Molinia pe soluri calcaroase, turboase sau argiloase (Molinion caeruleae)
  • 6430Comunităţi de liziera cu ierburi înalte higrofile de la nivelul câmpiilor, până la cel montan şi alpin
  • 6440Pajişti aluviale din Cnidion dubii
  • 6510Pajişti de altitudine joasă (Alopecurus pratensis Sanguisorba officinalis)
  • 9160Păduri subatlantice şi medioeuropene de stejar sau stejar cu carpen din Carpinion Betuli
  • 91E0*Păduri aluviale cu Alnus glutinosa şi Fraxinus excelsior (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae)
  • 91F0Păduri ripariene mixte cu Quercus robur, Ulmus laevis, Fraxinus excelsior sau Fraxinus angustifolia, din lungul marilor râuri (Ulmenion minoris)
  • 91I0*Vegetaţie de silvostepă eurosiberiana cu Quercus spp.
  • 91M0Păduri balcano-panonice de cer şi gorun
  • 92A0Zăvoaie cu Salix alba şi Populus alba

Specii de mamifere enumerate în anexa II a Directivei Consiliului 92/43/CEE:

  • 1355Lutra lutra (Vidra, Lutra)
  • 1318Myotis dasycneme (Liliac de iaz)
  • 1335Spermophilus citellus (Popândau, Suita)

Specii de amfibieni si reptile enumerate în anexa II a Directivei Consiliului 92/43/CEE:

  • 1188Bombina bombina (Buhai de baltă cu burta roşie)
  • 1193Bombina variegata (Buhai de baltă cu burta galbenă)
  • 1220Emys orbicularis (Broasca ţestoasă de apă)
  • 1166Triturus cristatus (Triton cu creastă)
  • 1993Triturus dobrogicus (Triton cu creastă dobrogean)

Specii de pesti enumerate în anexa II a Directivei Consiliului 92/43/CEE:

  • 1130Aspius aspius (Avat)
  • 1149Cobitis taenia (Zvârluga)
  • 1124Gobio albipinnatus (Porcuşor de nisip)
  • 2511Gobio kessleri (Petroc)
  • 2555Gymnocephalus baloni (Ghibort de râu)
  • 1157Gymnocephalus schraetzer (Raspar)
  • 1145Misgurnus fossilis (Ţipar)
  • 2522Pelecus cultratus (Săbiţa)
  • 1134Rhodeus sericeus amarus (Boare)
  • 1146Sabanejewia aurata (Dunăriţa)
  • 2011Umbra krameri (Tiganuş)
  • 1160Zingel streber (Fusar)
  • 1159Zingel zingel (Pietrar)

Specii de nevertebrate enumerate în anexa II a Directivei Consiliului 92/43/CEE

  • 4056Anisus vorticulus (Melcul cu cârlig)
  • 4027Arytrura musculus
  • 4013Carabus hungaricus (Carab)
  • 4057Chilostoma banaticum
  • 4045Coenagrion ornatum (Tărăncuţa)
  • 4032Dioszeghyana schmidtii
  • 1074Eriogaster catax
  • 1052Euphydryas maturna Prezent Prezent Prezent Prezent
  • 4035Gortyna borelii lunata Prezent Prezent
  • 1060Lycaena dispar
  • 1059Maculinea teleius
  • 4052Odontopodisma rubripes (Lacustă de munte)
  • 1037Ophiogomphus Cecilia
  • 4020Pilemia tigrina (Croitor marmorat)
  • 1032Unio crassus (Scoica de râu)

Specii de plante enumerate în Anexa II a Directivei Consiliului 92/43/CE

  • 4068Adenophora lilifolia
  • 1516Aldrovanda vesiculosa (Otratel)
  • 1617Angelica palustris (Angelica de baltă)
  • 4081Cirsium brachycephalum (Palamida)
  • 4074Dianthus diutinus (Garofiţa)
  • 1898Eleocharis carniolica
  • 4098Iris humilis ssp. arenaria (Iris)
  • 1428Marsilea quadrifolia (Trifoiaş de baltă)
  • 4110*Pulsatilla pratensis ssp. hungarica (Dediţei)

Alte specii importante de flora si fauna

  • A Bombina bombina C A Bombina bombina D C
  • A Bombina variegata D C A Bufo bufo D A
  • AEmys orbicularis C C A Rana ridibunda D
  • A Triturus cristatus D C F Carassius carassius D
  • F Cyprinus carpio D F Misgurnus fossilis C C
  • F Misgurnus fossilis C F Umbra krameri C C
  • I Colias myrmidone D C I Lycaena dispar D C
  • M Capreolus capreolus D M Cricetus cricetus D
  • M Crocidura leucodon D M Erinaceus europaeus
  • M Lepus europaeus D M Martes martes D
  • M Meles meles D M Microtus arvalis D
  • M Mus musculus D M Neomys fodiens D
  • M Ondatra zibethicus D M Putorius putorius D
  • M Rattus norvegicus D M Rhinolophus hipposideros D C
  • M Rhinolophus hipposideros D M Sorex araneus D
  • M Spermophilus citellus C C M Sus scrofa D
  • M Talpa europaea D M Vulpes vulpes D
  • R Coronella austriaca D R Podarcis muralis D